Artykuły (lipiec 2004)
Polonia1 - dzisiaj
lipiec 2004, napisał: Axel
|
Jak dużo osób pamięta, kiedyś, na początku lat 90, jedną z najlepszych polskich telewizji była stacja Polonia 1.
Mogliśmy na niej obejrzeć wspaniałe programy, filmy, seriale i bajki typu anime.
Kto z nas nie pamięta słynnego "Yattmana" czy chociażby "Tygrysiej maski"... To dzięki Polonii 1 widzowie mogli po raz pierwszy obejrzeć
takie seriale jak "MacGyver" czy "Drużyna A", wspaniałe filmy z Eddy Murphy'm, Alem Pacino czy z Arnoldem Schwarzeneggerem.
Dziś Polonia 1 to tylko namiastka tego, co mogliśmy oglądać około 10 lat temu. Spójrzmy na jej aktualną ramówkę w dni powszednie:
06:10 - 07:25 - Seriale animowane
07:25 - 19:20 - Top Shop
19:20 - 20:45 - Dwie telenowele
20:45 - 22:40 - Film
22:40 - 23:00 - Serial dokumentalny
23:00 - 04:30 - Programy erotyczne
5:00 - Zakończenie programu
W cyklu seriali animowanych aktualnie na Polonii 1 możemy aktualnie oglądać: serial "Przyjaciele", "Sally czarodziejka" i "Yattaman".
"Przyjaciele" to bardzo dobrze znane bajki takie jak: "Popey", "Casper i przyjaciele", "Różowa pantera", "Tom & Jerry" i inne.
Na pewno nie każdy o tym wiedział i teraz, jeśli ktoś jest chętny, gorąco zapraszam go oglądania ;)
Natomiast seriale "Sally czarodziejka" i słynny już "Yattaman" to bajki z cyklu anime. Są, jak widać, emitowane od ponad 10 lat.
Wszystkich serdecznie zapraszam do obejrzenia chociaż "Yattamana", bo jest naprawdę godny polecenia.
Od 7:25 do aż 19:20 czyli przez około 12 godzin emitowany jest blok pod nazwą "Top Shop" poświęcony tylko i wyłącznie zakupom
przez telefon - czyli można tutaj zobaczyć i usłyszeć wszystkie telezakupy MANGO, TV Markety i Studia Moderna...
Właśnie z tych reklam utrzymuje się głównie Polonia 1, ale 12 godzin to trochę przesada...
Po "Top Shopie" coś dla miłośników telenoweli. Od poniedziałku do piątku Polonia 1 emituje aż dwie telenowele.
Aktualnie można oglądać telenowelę argentyńską "Namiętności" oraz telenowelę meksykańską "Ty albo nikt".
Zaraz po obydwu telenowelach możemy spokojnie zasiąść przed telewizorem i obejrzeć całkiem ciekawe filmy.
Owszem, nie są to nowości ani filmy kasowe, ale warto poświęcić im czasem uwagi i zrezygnować z różnych hitów TVN-u czy Polsatu.
Najczęściej w paśmie filmowym możemy obejrzeć sensacyjne filmy włoskie. Emitowane są także amerykańskie filmy sensacyjne lub przygodowe, jak też komedie.
Nie zabraknie również kina azjatyckiego i amerykańskich westernów. Polonia 1 to chyba jedyna stacja, na której jeszcze często możemy usłyszeć
w filmach takich lektorów jak Lucjan Szołajski, Marek Gajewski czy nawet Jan Suzin. Chyba nie ma nic lepszego jak film sensacyjny,
w którym czyta Lucjan Szołajski.
W niektóre dni po filmie możemy obejrzeć serial dokumentalny - od dnia tygodnia zależy, jaki.
W poniedziałki i czasami w czwartki leci "Świat jest piękny, bo różny" (patrz artykuł w AM TV 28), czasem we wtorki "Ziemia toskańska",
w sobotę magazyn "Eurovillage", a w niedzielę "Video fashion" - ostatnie dwa programy poświęcone są głównie modzie.
Może i same tytuły wydają się wam dziwne, ale naprawdę każdy z programów jest ciekawy, macie moje słowo.
Jak na razie wszystko ładnie i pięknie, filmy, seriale dokumentalne... ale o godzinie 23 zaczyna się blok reklamowy z programami erotycznymi...
tego nie polecam. Przez ponad 5 godzin emitowane są te reklamy... ja za tym nie przepadam, ale słyszałem, że nasz redakcyjny Dishman tylko
pod tym względem chwali Polonię 1...pozostawię to bez komentarza.
O piątej nad ranem następuje zakończenie nadawania programu.
Teraz przyjrzyjmy się ramówce w sobotę:
06:10 - 07:25 - Seriale animowane
07:30 - 18:30 - Top Shop
18:30 - 19:00 - Program kulinarny
19:00 - 19:30 - Serial obyczajowy
19:30 - 20:40 - Serial animowany (dwa odcinki)
20:40 - 22:40 - Film
22:40 - 23:00 - Magazyn o modzie
23:00 - 04:40 - Programy erotyczne
05:00 - Zakończenie programu
W serialach animowanych to samo, co w dni powszednie, czyli "Przyjaciele", "Sally" i "Yattaman".
Top Shop także jest długo emitowany, ale tym razem o godzinę krócej - czyli trwa 11 godzin, a nie 12 jak w dniach powszednich.
Tutaj chyba nie ma więcej co dodania...
W sobotę już o 18:30 jest emitowany program wieczorny. Na początek program kulinarny "Stoliczku, nakryj się". Był on już wielokrotnie emitowany na Super 1,
a także Polonii 1. Teraz ponownie możemy go oglądać na Polonii 1. Jest wart uwagi.
Od godziny 19 do 19:30 emitowany jest serial obyczajowy. Teraz na Polonii 1 leci francuski serial z 1992 roku "Helena i chłopcy".
Polecam wszystkim miłośnikom seriali zwłaszcza, że nie jest długi, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by go obejrzeć.
Od 19:30 dwa odcinki serialu animowanego anime. Aktualnie emitowany jest "Gigi" - kiedyś bardzo dobrze znany serial o chłopcu, który nie jest zbytn wysoki,
ale doskonale gra w koszykówkę. Kto jeszcze nie widział, koniecznie musi to zobaczyć. Natomiast ci, którzy pamiętają ten serial z dawnych lat,
powinni rzucić na niego okiem, by powspominać...
O stałej porze czyli o 20:40 - film. Najczęściej jest to film przygodowy. Jak zawsze można obejrzeć :).
Po filmie o godzinie 22:40 magazyn o modzie "Eurovillage". Trwa około 20 minut i, jak już pisałem, również jest godny polecenia.
Od 23 - programy erotyczne, a o 5:00 - zakończenie programu.
A teraz jeszcze ramówka na niedzielę:
06:10 - 07:25 - Seriale animowane
07:30 - 18:15 - Top Shop
18:15 - 19:40 - Film
19:40 - 20:40 - Serial animowany (dwa odcinki)
20:40 - 22:40 - Film
23:00 - 04:40 - Programy erotyczne
05:00 - Zakończenie programu
Seriale animowane takie same jak w dni powszednie. "Top Shop" trwa 11 godzin.
A już o 18:15 - film. Najczęściej film przygodowy lub western.. Polecam obejrzeć, rozluźnia po męczącym tygodniu :).
Dokładnie tak samo jak w sobotę, w niedzielę emitowane są także dwa odcinki serialu animowanego, teraz aktualnie "Gigi la trotolla".
O 20:40 drugi film w tym dniu. Najczęściej jakiś kryminał lub film sensacyjny, często włoski. Również godny polecenia. P
o filmie - "Video fashion" A po magazynie o modzie... tak, tak... reklamy erotyczne i zakończenie programu..
Z tychże reklam Polonia 1 także się utrzymuje. No, ale 11-12 godzin Top Shopa i 5 godzin erotycznych reklam to przesada!
Może panowie z Fincastu to czytają, pójdą po rozum do głowy i ograniczą się co do tych reklam...
Być może ten tekst przypomni Wam o istnieniu takiej stacji jak Polonia 1, może wielu z Was ponownie zacznie ją oglądać,
do czego oczywiście nie zmuszam, ale polecam. Czasem warto oderwać się od innych wielkich stacji i obejrzeć starą dobrą Polonię 1....
|
|