Popularność freelancingu stale rośnie, choć dla wielu samo pojęcie jest nieznane. Freelancer jest osobą, która nie posiada osławionego etatu, wykonuje swoją pracę na podstawie innej umowy niż umowa o pracę. Często „wolny strzelec” specjalizuje się w określonej dziedzinie. Rozwój freelancingu nastąpił w momencie upowszechnienia dostępu do Internetu, ponieważ jest to najskuteczniejszy środek komunikacji dla każdego wykonawcy pracy zdalnej. W ten sposób można swobodnie szukać klientów i zleceń, a także kontaktować. O pracy freelancera marzy wiele osób, zwłaszcza tych, które nie przepadają za codziennym siedzeniem za biurkiem. Wykonywanie zadań bez nadzoru szefa i możliwość pracy w dowolnych godzinach są bardzo kuszącą perspektywą. Obecnie freelancerów można spotkać w wielu dziedzinach, a do najpopularniejszych należy dziennikarstwo, fotografia, PR, tłumaczenia, grafika, copywriting. Upraszczając, freelancing jest procesem rozpoczynającym się na szukaniu klienta, przez otrzymanie zlecenia, wykonanie go, aż po uzyskanie wynagrodzenia za poprawnie wykonane zadanie.
Zanim podejmiesz decyzję
Zanim zostaniesz freelancerem i zrezygnujesz z etatowej pracy, powinieneś poznać tajniki tej pracy. Początki są trudne. Jeżeli jesteś freelancerem, jesteś swoim własnym szefem. Jest to największą zaletą tego zawodu. Nikt nie narzuca wykonawcy swojego punktu widzenia, wymaga się jedynie wykonania zlecenia w sposób poprawny. Możesz wybierać klientów i podejmować zlecenia, które Cię interesują. Tak w teorii wygląda praca freelancera. Praktyka jednak często różni się od tych założeń. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z freelancingiem, nie możesz pozwolić sobie na odrzucanie zleceń. Nie masz stałych klientów, najlepszą reklamą w takiej sytuacji są polecenia zadowolonych klientów. Na pracę jako freelancer może zdecydować się każdy. Ważne są jednak cechy charakteru, które powodują, że nie każdy sprawdza się w tym zawodzie. Systematyczność, konsekwencja w działanie i doskonała organizacja czasu pracy to warunki niezbędne w pracy zdalnej.
Znajdź klienta
Rozpoczęcie pracy freelancera nie musi być związane z zakładaniem działalności gospodarczej. Na początku możesz wystawiać rachunki jako osoba fizyczna lub pracować na umowie zlecenie. Dzięki tym możliwościom przekonasz się, czy ta praca jest odpowiednia dla Ciebie. Znalezienie klienta nie jest trudne, Internet daje wiele możliwości zareklamowania swojej działalności. Jeśli masz już doświadczenie, na stronie internetowej możesz umieścić swoje portfolio. Jeżeli nie, możesz umieścić na stronie swoje prace, zdjęcia, teksty. Istnieje wiele portali, dzięki którym możesz zareklamować swoje możliwości.
Wykonaj zlecenie
Nikt nie kontroluje nieustannie, co robisz, jednak w tej pracy jesteś swoim własnym szefem i to Ty narzucasz sobie tempo wykonywania zleceń. Traktuj klienta poważnie, dzięki niemu możesz liczyć na dalsze zlecenia i polecenia wśród znajomych zleceniodawcy. Praca wykonywana zdalnie zwykle ułatwia planowanie dnia, jednak nie każda osoba potrafi sobie z tym poradzić, zwłaszcza w początkowej fazie pracy. Zdarza się, że pomimo długiego terminu, osoby takie nie potrafią wykonać zlecenia na czas. Najważniejszy w pracy freelancera jest efekt, to należy brać pod uwagę, decydując się na wykonywanie takiej pracy. Możliwość pracy wykonywanej zdalnie wydaje się atrakcyjna, zwłaszcza dla osób, które nie lubią dojeżdżać do miejsca pracy i spędzać długich godzin w biurze. Wykonywanie zleceń w domowym zaciszu może być dla nich doskonałym rozwiązaniem. Podobnie jest w sytuacji młodych rodziców, którzy nie chcą pozostawiać dziecka pod opieką innych osób. Praca zdalna wymaga ogromnej samodyscypliny, jednak może podobać się wielu osobom, które cenią sobie wolność i możliwość regulowania czasu pracy. Freelancer musi być samodzielny, ale bywa również samotny. Nie ma szefa, ale także koleżanek, które można poprosić o pomoc. Freelancing nie jest odpowiedni dla osób rozpoczynających karierę. Należy posiadać doświadczenie i umieć sobie radzić samodzielnie. Nie możesz oczekiwać pomocy od bardziej doświadczonych współpracowników, praktykantów, czy firmowego informatyka. Nie ma z kim poplotkować rano i wypić kawy. Dla wielu osób jest to ogromny minus w codziennej pracy poza biurem.
Zarabiaj
Pozyskanie bazy klientów zazwyczaj zajmuje dużo czasu, jednak pierwsze dochody powinny pojawić się szybko. Jeśli nie posiadasz dostatecznej liczby zleceń, możesz zarejestrować się na platformie, która umożliwia sprzedaż gotowych produktów lub oferuje nowe zadania. Warto wykorzystać kilka możliwości, chociaż zarobki przy pośrednictwie platform są niższe, to pozwalają przetrwać okres bez nowych zleceń od stałych klientów. Pełną niezależność finansową przez zarabianie przy pomocy Internetu uzyskasz dopiero po dłuższy czasie. Nie będziesz musiał wówczas walczyć o każdego klienta, oni sami będą się zgłaszać. Szybkość i odpowiednie umiejętności przyjdą z czasem, wraz z ilością wykonanych zleceń, trening czyni mistrza. Niezbędnymi formalnościami prawnymi są metody zapłaty i rodzaj zatrudnienia. Decydując się wykonanie zlecenia, możesz poprosić klienta o przedpłatę lub płatność etapami.