Coraz więcej ludzi decyduje się na to, aby zrezygnować ze standardowego klasycznego biznesu wiążącego się z prowadzeniem zwyczajnego sklepu stacjonarnego, na rzecz utworzenia sklepu internetowego.
W czym takie platformy sklepowe prosperujące online są lepsze oraz w jaki sposób wybrać najlepszy system, aby nasza witryna przyciągała, a nie zniechęcała potencjalne grono odbiorców? Wszelkie wskazówki na ten temat zyskasz w ramach lektury naszego wirtualnego poradnika. Zapraszamy!
Sklepy online funkcjonujące utrzymują się w sieci poprzez odpowiednie oprogramowanie. Jego zadaniem jest natomiast koordynowanie prac poszczególnych elementów sklepu internetowego, a mianowicie magazynu, produktów, zarządzanie dostawami, sprzedażami, wysyłkami, uzupełnianiem braków w wyrobach itd.
Oprogramowanie tej kategorii określa się z kolei mianem systemu, a w technicznym ujęciu jest to tak zwany CMS e-commerce. W dosłownym rozumieniu to nic innego jak nowoczesny system zarządzania treścią e-commerce. Dzięki niemu sklep online w ogóle może zostać utworzony i ma szansę działać.
Obecnie jest na pęczki szeregu rozmaitych systemów CMS-owych konstruowanych przez programistów doświadczonych na tyle, że samodzielnie potrafią przygotowywać podobne systemy, jak także przez renomowane agencje reklamowe oraz agencje interaktywne.
Zanim jednakże postawisz na którąkolwiek z platform sklepowych, koniecznie musisz sobie uświadomić, iż tej kategorii produkty dzieli się na dwie podgrupy. Pierwsza to takie systemy, jakie potrzebują zainstalowania na indywidualnym serwerze, a drugie to takie, które takich instalacji nie wymagają, bowiem bazują w ramach sieciowej platformy sklepowej.
W tym drugim przypadku zaletą jest to, że zyskujemy komplet funkcjonalności oraz integrację, nie trzeba instalować żadnych dodatków itd. Jeżeli wybierasz systemy na platformach, masz opcję zredukowania kosztów i tym samym poczynienia pewnych oszczędności, gdyż nie musisz wydatkować środków pieniężnych na usługi informatyka, serwer, instalowanie systemów, aktualizowanie i kopie bezpieczeństwa.
Do tego odpadają również instalacje rozszerzeń systemowych czy też wtyczki i wiele, wiele innych kosztownych elementów. Jedyne, co jest istotne natomiast to opłaty abonamentowe, ale te są dość niskim nakładem finansowym w porównaniu z kosztami generowanymi przez wyżej wymienione czynniki.
Niestety bardzo często to, jaki system platformy sklepowej wybiera przyszły właściciel sklepu online bazuje na rozmaitych recenzjach znalezionych gdzieś w sieci. Nie jest to jednakże w naszym uznaniu zbyt dobry wariant.
Dlaczego? Nawet najbardziej obiektywnie i rzetelnie przygotowana opinia, niestety w związku z dynamiką zmian następujących w sieci, po prostu traci swoją aktualność. W konsekwencji tego, recenzje nie są odpowiednim kryterium doboru systemu, gdyż przedstawiają informacje nierzadko wręcz przestarzałe.
Już lepszym rozwiązaniem jest samodzielna próba przetestowania systemów, ale pod warunkiem, że wiemy z czym się to je i nie będzie to dla nas strata czasu. Warto także skupić się na określeniu funkcji poszczególnych systemów i ich zalet.