Nic nie jest wieczne i dlatego, co jakiś czas każdą praktycznie rzecz używaną na codziennie przyjdzie nam wymienić lub po prostu zakupić. Laptopy i komputery też czeka taki proces, a nas w podczas szukania nowego sprzęt masa informacji na temat różnych sprzętów, marek parametrów.
Grupy na tym rynku są trzy. Pierwszy to oczywiście rynek nowy, gdzie otrzymujemy nowy sprzęt z supermarketu. Drugi to używany, w którym osoba prywatna odsprzedaje swój sprzęt. Trzeci to oczywiście poleasingowy. Ten trzeci sektor zostanie dzisiaj dokładnie omówiony, gdyż oferuje o wiele większą różnorodność i przede wszystkim większą jakość niż dwa pierwsze rozwiązania.
Co to jest leasing? Pewnie niektórzy dobrze wiedzą, że to sposób zakupy danego przedmiotu oferowany głównie firmom. W przypadku komputerów proces ten trwa około trzech lat i jest preferowanym systemem na zachodnich rynkach. Sprzęt jest brany w swego rodzaju na raty, a na koniec firma ma prawo pierwokupu. W tym ostatnim procesie korporacja ma wybór czy zapłacić największą i najdroższą ratę tym samym zatrzymując sprzęt bez gwarancji lub… Oddać sprzęt do banku i wziąć kolejny w leasing z pełną gwarancja i wsparciem NBD (Next Business Day). Większość oczywiście wybiera tę drugą opcję, gdyż wsparcie NBD jest dla nich kluczowe. Wspomnę jeszcze o nim później. W tym momencie bank przejmuje poprzedni sprzęt i odsprzedaje go specjalistycznym firmom, które skupują laptopy poleasingowe oraz komputery poleasingowe.
Kiedy już taki sklep zakupi tego typu sprzęt zostanie zakupiony i trafi na półki sklepowe to ma kilka zalet, o których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Po pierwsze cena. Sprzęt poleasingowy to niska cena za sprzęt oferujący najwyższe parametry. W momencie premiery bowiem do tego typu urządzeń trafiają podzespoły najwyższej klasy i serii np. najlepsze procesory, dyski, ram i inne materały. A skoro już o materiałach mowa to sprzęt klasy biznes to również trwałość, gdyż do wykonania tego typu urządzeń zastosowano najlepsze tworzywa dzięki, którym sprzęt nawet po trzech latach wygląda bardzo dobrze, a konstrukcja oraz materiały nie są naruszone. Sprzęty tego typu to urządzenie z najwyższej linii od takich producentów jak Dell, HP, Lenovo, Fujitsu.
Po drugie wykonanie, które zostało powierzone inżynierom. Specjaliści w swojej dziedzinie stworzyli urządzenia, w których cyrkulacja powietrza, wydajność, rozmieszczenie podzespołów jest idealnie rozmieszczone.
Po trzecie niezawodność. Dzięki temu, że leasing trwa trzy lata, a maszyny są objęte gwarancją NBD praktycznie cały czas są sprawdzane i serwisowane. Otrzymujemy więc sprzęt zadbany, wyczyszczony i pewny, gdyż w przeciwieństwie do sprzętu przeznaczonego dla konsumentów tutaj nie może być mowy o problemach czy pomyłkach. Firmy korzystające bowiem z leasingu nie mogą sobie pozwolić na przestój w pracy. Dlatego tak bardzo preferują wymianę co trzy lata, aby cały czas mieć wspomniane wsparcie.
Po czwarte gwarancja. Dzięki wszystkim trzem powyższym punktom sprzedawcy tego typu sprzętu bez problemu dają 12 miesięcy gwarancji, a nawet często umożliwiają wydłużenie jej. Wszystko dlatego, że niezawodność tego typu maszyn jest na tak niskim poziomie, że bez problemu mogą sobie na to pozwolić. Biznesowe konstrukcje mimo 3 lat używnia są w stanie przetrwać wiele kolejnych lat bez najmniejszych problemów.
Czy to się opłaca? Nowe urządzenia tego typu to często wydatek w okolicach 6000 zł zaś za sprzęt poleasingowy zapłacimy już 1500-2000 zł. Skąd taka cena pierwszego? Właśnie za wspomniane wykonanie i parametry. Dlatego tego typu sprzęty nie pojawiają się w supermarketach, gdyż pewnie wiele osób ominęło by je szerokim łukiem. Laptop poleasingowy czy też komputery poleasingowe to możliwość nabycia sprzętu właśnie z tej linii w przystępnej cenie, który posiada wspomniane rozwiązania.
Sprzęt poleasingowy ma wile plusów, ale dla niektórych będą pewnie również minusy. Minusy, które ja widzę są dwa. Pierwszy to fakt, że sprzęt był używany. Na szczęście w sklepach, których zakupuje sprzęt tego typu jest już klasyfikacja jakościowa, A+, A, B, C etc. Dzięki temu i odpowiedniemu opisowi wiem, co kupuje. Jeśli chce mieć sztukę wręcz idealną zakupuję tę pierwszą. W innych przypadkach mogę obniżać swoje standardy w zależności od potrzeb i portfela klienta. Drugi minus to awaryjność w swojej klasie. Sprzęt poleasingowy w większości przypadków jest wytrzymalszy od nowych maszyn z supermarketu, ale jeśli już go porównamy z nowym produktem z klasy biznes to niestety szans raczej w tym aspekcie nie ma. Jednakże jak już Wam pokazałem urządzenie tego typu jest wtedy znacznie, znacznie droższe.
Dla kogo jest więc sprzęt poleasingowy? Myślę, że dla każdej osoby, która po prostu potrzebuje najlepszych rozwiązań w przystępnej cenie, ale nie ma problemu z tym, że ktoś go przed nami używał. Jeśli przełkniemy właśnie wspominany niuans to myślę, że będziecie zadowoleni z zakupu takiego urządzenia.