Wizualizacja w służbie przemysłu

Wizualizacja to doskonałe narzędzie, które każdemu z nas pomaga wyobrazić sobie pewne rzeczy, znaleźć błąd w rozumowaniu itp. Technika wizualizacji stosowana jest w wielu różnych sytuacjach i dziedzinach czy dyscyplinach naukowych. Ważna jest zarówno podczas codziennego uczenia się, jak i nawet w architekturze, czy w … przemyśle!

Wizualizacja SCADA w przemyśle

No właśnie wizualizacja świetnie sprawdza się także i w sektorze przemysłu. Generalnie funkcjonuje ona zazwyczaj jako część programu SCADA, niemniej jednak o nim samym powiemy więcej za chwilę. Wracając jednak do meritum system SCADA umożliwia nam doskonale wizualizację pracy poszczególnych systemów pojedynczo oraz w połączeniu ze sobą.

Co nam to daje? Dzięki temu łatwiej nam jest zrozumieć ich pracę. W połączeniu z analizą parametrów szybciej także w początkowej fazie pracy w fabryce będziemy mogli określić, jakie sytuacje w firmie mogą generować pewne niebezpieczeństwo. Ponadto wizualizacja SCADA umożliwia również ogólne zwiększenie wydajności procesu produkcji i usprawnienie go.

System SCADA – definicja

Wizualizację SCADA przeprowadza system SCADA. Pojawia się zatem zasadnicze pytanie, czym jest taki system. Otóż jest to w zasadzie komputer i odpowiednie oprogramowanie, które podłączone jest do oprogramowania poszczególnych maszyn i zbiera od nich dane.

Najprostsza funkcja tego systemu obejmuje właśnie prezentację poszczególnych parametrów i wyników w czasie rzeczywistym, co umożliwia zachowanie kontroli nad całym procesem produkcji. Jednak wizualizacja danych i ich zbieranie to nie jedyne funkcje programu SCADA.

Funkcje systemu SCADA

Jakie inne funkcje pełni ten system? Przede wszystkim archiwizuje i zbiera dane Dzięki temu z jednej strony w razie nieprzewidzianego zagrożenia czy wypadku, można przeanalizować wstecz zachowanie maszyn i znaleźć jego przyczynę, z drugiej zaś można w ten sposób przeprowadzić badania naukowe, pokazujące przy jakich parametrach produkcja działa najbardziej wydolnie.

Warto jeszcze wspomnieć o możliwości zaprogramowania systemu SCADA na konkretne sytuacje, wzrosty wartości poszczególnych parametrów itp. tak, aby w razie ich przekroczenia czy zaistnienia system włączał tryb alarmu i uruchamiał poszczególne procedury jak np. zarządzenie ewakuacji, wezwanie inżyniera czy wyłączenie takiej maszyny. Jak zatem widać SCADA może poprawić bezpieczeństwo w firmie.

Podsumowując wizualizacja SCADA oraz inne funkcje tego programu świetnie usprawniają i polepszają pracę w przemyśle.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here